ZAWODY, KTÓRYCH UCZYMY

Poniżej prezentujemy opis poszczególnych zawodów jakich uczymy w Zespole Szkół nr 4. W opisach poszczególnych zawodów podano: na czym polega praca, preferencje do zawodu, warunki pracy oraz możliwą karierę edukacyjną i karierę zawodową.

CUKIERNIK

Obraz

- To osoba, której praca polega na wytwarzaniu różnego asortymentu ciast, ciastek, tortów i deserów, ale również na tworzeniu dekoracji wyrobów gotowych, tak aby dostarczały wrażeń smakowych i wizualnych konsumentowi.
- Dekoracje cukiernicze tworzone są głównie ręcznie i wymagają zdolności manualnych oraz plastycznych. Konieczna jest znajomość i umiejętność pracy z różnymi tworzywami dekoracyjnymi. Dobry cukiernik umie również realizować swoje autorskie pomysły, stąd jest to zawód dla ludzi pomysłowych i z wyobraźnią.
- Musi umieć ocenić jakość i przydatność surowców oraz prowadzić dokumentację związaną z rozliczeniem surowców i półproduktów. Ważna jest również dbałość o higienę na stanowisku pracy oraz umiejętność jego organizacji zgodnie z wymogami bezpieczeństwa, higieny pracy i ergonomii. Cukiernik produkując wyroby cukiernicze, a w szczególności wyroby cukiernicze trwałe, posługuje się specjalistycznymi maszynami i urządzeniami, które w czasie kształcenia musi poznać i umieć je obsługiwać.

- Praca średnio 9 godzin dziennie. Praca może odbywać się zarówno w dzień, jak i w nocy, w zależności od wielkości zakładu i zapotrzebowania rynkowego na wyroby cukiernicze. W wielkich przedsiębiorstwach przemysłu cukierniczego jest to praca zmianowa. Praca często zaczyna się w nocy. Cały dzień będziesz pracować na stojąco lub w ruchu w pomieszczeniach zamkniętych o wysokiej temperaturze. Łatwo zmienić pracę.
- Można kontynuować naukę na kursie kwalifikacyjnym w zawodzie technik technologii żywności.
Podobne umiejętności mogą być przydatne także w zawodach: operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego, piekarz, wędliniarz, technik technologii żywności, technik przetwórstwa mleczarskiego.
- Cukiernictwo jest zawodem, który wymaga odpowiedniego przygotowania do wykonywania zadań zawodowych, ale daje ogromne możliwości rozwoju własnego talentu, nawet na płaszczyźnie międzynarodowej. Rynek pracy poszukuje ludzi, którzy posiadaliby właściwe kwalifikacje nabyte w toku kształcenia zawodowego.
- Pracę można znaleźć w przedsiębiorstwach wytwarzających artykuły cukiernicze, ciasta, wyroby czekoladowe, lody, pieczywo cukiernicze. Można pracować w barach, restauracjach przy wykonywaniu deserów. Można także założyć własną działalność gospodarczą.


PIEKARZ

Obraz

- Swoją pracę wykonuje w zakładzie piekarskim. Do jego głównych zadań należy dostarczenie na rynek pieczywa dobrej jakości oraz o wysokich walorach zdrowotnych. Aby otrzymać dobrej jakości pieczywo, piekarz musi zadbać o wysoką jakość surowców, a następnie przechować je w odpowiednich warunkach. Potem z tych surowców wytwarza ciasta na różne rodzaje pieczywa, kształtuje wyroby, wypieka z zachowaniem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego żywności oraz przygotowuje do sprzedaży. Nowoczesny piekarz, posługuje się specjalistycznymi maszynami i urządzeniami, które w czasie kształcenia musi poznać i umieć je obsługiwać. Jednak w pracy przydają się zdolności manualne, a nawet artystyczne.
- Praca samodzielna lub z pomocnikiem. Kontakty z ludźmi będą ograniczone do pracowników zmiany. Praca bywa monotonna, wymaga wytrzymałości fizycznej. Piekarz jest odpowiedzialny za zdrowie konsumenta.

- Praca głównie w godzinach nocnych, a także w święta i dni wolne.
Cały dzień będziesz pracuje się na stojąco w pomieszczeniach zamkniętych o dużym natężeniu hałasu, wysokiej temperaturze i zapyleniu. Piekarz narażony jest na dźwiganie worków z mąką, przesuwanie dzieży, przesuwanie wózków z kęsami ciasta, przenoszenie lub przewożenie koszy z chlebem. Niezwykle ważne jest przestrzeganie procedur i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Tytuł zawodowy cukiernika lub piekarza można zdobyć kończąc odpowiedni kierunek w szkole zawodowej . Podczas 3-letniej nauki zawodu, uczniowie zdobywają wiedzę z technologii produkcji, obsługi niezbędnych maszyn i urządzeń, procesów produkcji, podstaw przedsiębiorczości. Poza nauka teoretyczna w szkole odbywają także praktyki w zakładach produkcyjnych.
- Po zakończeniu nauki, piekarz przystępuje do egzaminu zawodowego w odpowiedniej kwalifikacji, który umożliwia zdobycie tytułu czeladnika. Chcąc podnieść swoje kwalifikacje, cukiernicy/ piekarze mogą przystępować do egzaminów na tytuł mistrza, po 3 latach wykonywania zawodu lub zdobyć wykształcenie w pokrewnym zawodzie na Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych.
- Pracę można znaleźć w zakładach piekarskich, cukierniach, zakładach gastronomicznych.
Można prowadzić własną piekarnię.
- Piekarstwo należy do gałęzi gospodarki, w której poszukiwani są fachowcy o wysokich kwalifikacjach. Rynek pracy oczekuje na profesjonalnie wyszkolonych piekarzy, których zaangażowanie oraz fachowość przyczyni się do uzyskania na rynku pieczywa o pożądanych walorach smakowych i zdrowotnych.


MECHANIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH

Obraz

- Diagnozuje i naprawia podzespoły i zespoły pojazdów samochodowych
- Praca indywidualna lub w małych zespołach. Wykonywane czynności konsultuje się z mistrzem warsztatowym lub z brygadzistą w celu ustalenia planu działań naprawczych. Niezbędna jest umiejętność pracy w narzuconym tempie. Mechanik ponosi odpowiedzialność materialną za powierzone narzędzia, urządzenia oraz za jakość wykonanych usług.
- Pracę trwa w ciągu dnia przeciętnie 8 godzin. Najwięcej prac wykonuje się w sezonie letnim.
Praca w wentylowanych pomieszczeniach lub na wolnym powietrzu.
Mechanik narażony jest na zanieczyszczenie powietrza pyłem, substancjami drażniącymi, toksycznymi, nieprzyjemny zapach spalin, hałas i drgania.

Pracę wykonywana jest w różnych pozycjach: stojącej, siedzącej, leżącej i w ruchu.
- Można kontynuować naukę na kursie kwalifikacyjnym dla zawodów technik pojazdów samochodowych. Podobne umiejętności mogą być przydatne także w zawodach z grupy branżowej mechanicznej. Niezbędna jest umiejętność posługiwania się językiem obcym oraz obsługi komputera.
Wymagane posiadanie prawa jazdy
- Pracę można znaleźć w warsztatach samochodowych, stacjach diagnostycznych, w przedsiębiorstwach produkujących pojazdy i ich zespoły, małych zakładach obsługowo-naprawczych.
Można prowadzić własny warsztat.
Po ukończeniu dodatkowego kursu można uzyskać uprawnienia rzeczoznawcy.


LAKIERNIK SAMOCHODOWY

Obraz

- Wykonuje prace lakiernicze. Przygotowuje powierzchnie do nanoszenia powłok lakierniczych. Przygotowuje powłoki lakiernicze.
- Praca indywidualna. Niezbędna jest umiejętność pracy w narzuconym tempie. Lakiernik wykonuje czynności monotonne. Sam podejmuje decyzje i wybiera sposoby wykonania zlecenia.
W pracy trzeba wykazać się dokładnością, starannością, spostrzegawczością oraz wyczuciem koloru
- Pracę wykonuje się w ciągu dnia przeciętnie 8 godzin, najczęściej w systemie dwuzmianowym. Praca w pomieszczeniach zamkniętych. Większość czynności może wymagać pracy w niewygodnej pozycji.
W pracy lakiernik narażony jest na zatrucia oparami farb i lakierów.

- Podobne umiejętności mogą być przydatne także w zawodach z grupy branży mechanicznej.
Lakiernik musi stale uzupełniać wiedzę na temat nowych technologii, lakierów i materiałów pomocniczych.
- Pracę można znaleźć w wytwórniach samochodów i innych pojazdów, fabrykach lotniczych, stoczniach, przedsiębiorstwach przemysłu drzewnego i metalowego, w przedsiębiorstwach budowlanych oraz instalacyjno-remontowych. Można prowadzić własną firmę wykonującą usługi lakiernicze.


BLACHARZ SAMOCHODOWY

Obraz

- Naprawia uszkodzona nadwozia pojazdów samochodowych, ocenia stan techniczny elementów nadwozi pojazdów samochodowych, wykonuje zabezpieczenia antykorozyjne nadwozi pojazdów samochodowych.
- Praca samodzielna pod nadzorem brygadzisty, kontakt z klientami. Blacharz odpowiada za bezpieczeństwo swoje o współpracowników.
- Praca w systemie jednozmianowym, w dni powszednie. W zakładach produkcyjnych praca może trwać 6-9 godzin, w warsztatach samochodowych 9-12 godzin. Praca w pomieszczeniach zamkniętych (hala fabryczna, warsztat samochodowy, duży salo samochodowy, duży salon samochodowy z serwisem), czasami na wolnym powietrzu o każdej porze roku. Praca w pozycji stojącej lub w pozycjach wymuszonych czynnościami zawodowymi. Pracy towarzyszy hałas, powietrze może być zanieczyszczone oparami gazów spawalniczych.

- Podobne umiejętności mogą być przydatne także w zawodach z grupy branży mechanicznej,
- Praca w firmach branży motoryzacyjnej, rzemieślniczych zakładach naprawy samochodów, w salonach samochodowych z serwisem, w firmach zajmujących się tuningiem pojazdów. Można prowadzić własny zakład usługowy blacharstwa samochodowego.


SPRZEDAWCA

Obraz

- Głównym zadaniem sprzedawcy jest obsługa klienta, która powinna być przeprowadzona sprawnie, kompetentnie i kulturalnie
- Sprzedawca prowadzi sprzedaż, organizuje sprzedaż oraz sprzedaje towary.
- Praca z ludźmi, doradzanie im w wyborze towarów, informowanie o asortymencie, cechach i użytkowaniu towarów, warunkach sprzedaży. Trafiają się czasami się trudni klienci.
W krótkim czasie trzeba zapamiętać dużo informacji, np. nazwy produktów i ich ceny.
Należy orientować się w potrzebach klientów i zabiegać o zaopatrzenie w towary najbardziej przez nich poszukiwane.
- Praca sprzedawcy odbywa się w stałych godzinach w systemie zmianowym w każdy dzień tygodnia. Sprzedawcy często pracują wieczorami i w weekendy.

Przeciętny czas trwania pracy to 8 godzin dziennie. Zdarza się, że godziny pracy mogą ulec wydłużeniu (zwłaszcza dotyczy to okresów przedświątecznych, kiedy następuje wzmożony wykup towarów oraz w czasie inwentaryzacji towarów).
Większość czasu pracuje się stojąc. Czynności związane z prezentacją towarów w większości przypadków odbywają się na stojąco, natomiast sporządzanie dokumentów z zawartej transakcji odbywa się przy stanowisku komputerowym w pozycji siedzącej.
Praca odbywa się w warunkach bezpiecznych, średnio uciążliwych fizycznie. Może okazać się, że będzie konieczność przenoszenia ciężkich towarów.
- Można kontynuować naukę na kursie kwalifikacyjnym dla zawodu technik handlowiec oraz technik księgarstwa.
Podobne umiejętności mogą być przydatne także w zawodach: technik handlowiec, technik księgarstwa, technik usług pocztowych i finansowych.
Atutem w tej pracy może być posiadanie prawa jazdy, znajomość języków obcych oraz dyspozycyjność
- Pracę można znaleźć w różnych miejscach sprzedaży detalicznej i hurtowej.
Możesz również prowadzić własną firmę, w której zatrudnisz pracowników lub sam będziesz wykonywać wszystkie czynności od zaopatrzenia, sprzedaży, do końcowych rozliczeń finansowo-ekonomicznych.
W pracy tej niezbędna jest umiejętność obsługi komputera oraz sprzętu biurowego.
Można awansować na akwizytora hurtowni lub przedstawiciela handlowego producenta w sieci detalicznej, a następnie w hurcie.


FRYZJER

Obraz

- Wykonuje zabiegi na włosach mające na celu podkreślenie cech indywidualnych klienta i ukrywające ewentualne mankamenty urody. Wykonuje zabiegi pielęgnacyjne włosów. Strzyże włosy i onduluje. Zmienia kolor włosów.
- Praca z ludźmi. Ważna jest zatem wrażliwość, komunikatywność i kultura osobista.
Niezbędna jest wrażliwość estetyczna.
W pracy potrzebne są: podzielność uwagi, zręczność ruchów, refleks, wytrzymałość na długotrwały wysiłek.
- Przeciętnie pracuje się 8 godzin dziennie. Godziny pracy w zawodzie będą stałe. Natomiast czas pracy fryzjera teatralnego i filmowego nie będzie stały, ale zależny od terminów prób, przedstawień i zdjęć. Osoba zatrudniona na tym stanowisku musi wykazywać się dyspozycyjnością, zmuszona jest bowiem do pracy w dni wolne, wyjazdów krajowych i zagranicznych razem z zespołem teatralnym lub ekipą filmową.

Cały dzień będziesz pracuje się na stojąco z uniesionymi i zgiętymi rękoma.
Praca odbywa się w pomieszczeniach zamkniętych, wśród zapachów środków kosmetycznych. Częsty kontakt z chemikaliami niezbędnymi do pielęgnacji włosów. Niezwykle ważne jest przestrzeganie procedur oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Można kontynuować naukę na kursie kwalifikacyjnym dla zawodu technik usług fryzjerskich. Wskazana jest umiejętność obsługi komputera oraz znajomość języków obcych.
- Pracę można znaleźć w zakładach fryzjerskich, charakteryzatorniach – w teatrze, telewizji lub na planie filmowym.
Można prowadzić własny zakład fryzjerski.


STOLARZ

Obraz

- Wykonuje wyroby z drewna i materiałów drzewnych oraz inne prace stolarskie zgodnie z dokumentacją konstrukcyjno- technologiczną. Wykonuje naprawy, renowację i konserwację wyrobów stolarskich.
- Praca indywidualna. Stolarz jest odpowiedzialny za jakość wykonania wyrobów. Wykonywana praca jest monotonna.
- Praca średnio 6–9 godzin dziennie w stałych godzinach. Może się zdarzyć, że praca będzie musiała być wykonywana dłużej, nawet w dni wolne. Uzależnione jest to od wielkości i terminu zlecenia. Praca zwykle w pomieszczeniach zamkniętych, w warunkach zapylenia, hałasu, oparów lakierów i klejów.
- Można kontynuować naukę na kursie kwalifikacyjnym dla zawodu technik technologii drewna.

Podobne umiejętności mogą być przydatne także w zawodach: tapicer, cieśla, koszykarz-plecionkarz, technik technologii drewna.
- Pracę można znaleźć w przedsiębiorstwach przemysłu drzewno-meblarskiego, stolarki budowlanej, galanterii drzewnej, opakowań oraz w magazynach wyrobów.
Można też prowadzić własny zakład stolarski.


CIEŚLA

Obraz

- Wykonuje: roboty ciesielskie, konstrukcje drewniane, formy i deskowanie elementów betonowych i żelbetonowych, remonty i rozbiórki konstrukcji drewnianych.
- Praca w zespole. Konieczna jest umiejętność porozumiewania się z innymi ludźmi i kierowania podległymi pomocnikami ciesielskimi. Cieśla musi być świadomy wielkiej odpowiedzialności za swoje zadania. Musi być dokładny, gdyż złe dopasowanie do siebie różnych łączonych elementów drewnianych może grozić nawet katastrofą budowlaną.

- Praca przez 8 godzin dziennie. Godziny pracy mogą ulec wydłużeniu ze względu na terminy lub ze względów technologicznych lub atmosferycznych.

Praca w pozycji pochylonej lub na stojąco, przeważnie na zewnątrz w zmiennych warunkach atmosferycznych. Praca wymaga gotowości do przemieszczania się w terenie- cieśla samodzielnie musi zająć się transportem wszelkich potrzebnych materiałów w miejsce pracy. Prace wykonuje się w trudnych i niebezpiecznych warunkach: praca na dużych wysokościach lub przy szalowaniu głębokich i wąskich wykopów fundamentów.
- Podobne umiejętności mogą być przydatne również w zawodach: kominiarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, monter izolacji budowlanych, kamieniarz, zdun, dekarz, betoniarz- zbrojarz, monter konstrukcji budowlanych, technik renowacji elementów architektury, technik mostów kolejowych, monter systemów rurociągowych, monter nawierzchni kolejowej oraz tapicer, stolarz, koszykarz- plecionkarz, technik technologii drewna.
- Pacę można znaleźć w przedsiębiorstwach remontowo- budowlanych, przedsiębiorstwach przemysłu meblarskiego, stolarki budowlanej, produkcji tworzyw drzewnych, opakowań i galanterii drzewnej. Można prowadzić własną formę remontowo- budowlaną. Można podjąć pracę na budowach za granicą.


ELEKTROMECHANIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH

Obraz

- Diagnozuje oraz naprawia elektryczne i elektroniczne układy pojazdów samochodowych
- Praca indywidualna. Elektromechanik odpowiada za powierzone urządzenia i narzędzia oraz za jakość wykonywanych usług.
- Zwykle praca 8 godzin dziennie, przeważnie w pomieszczeniach przedsiębiorstw produkcyjnych lub w warsztatach samochodowych. Praca w wymuszonej pochylonej pozycji.
- Podobne umiejętności mogą być przydatne także w zawodach z grupy branży mechanicznej.
Można kontynuować naukę na kwalifikacyjnym kursie dla zawodu technik pojazdów samochodowych.

- Pracę można znaleźć w warsztatach samochodowych oraz fabrykach produkujących samochody. Można także prowadzić własny warsztat elektromechaniki pojazdowej.


MONTER SIECI, INSTALACJI URZĄDZEŃ SANITARNYCH

Obraz

- Wykonuje montaż i remonty sieci oraz instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych i gazowych, sieci i węzłów ciepłowniczych oraz instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
- Praca zarówno indywidualnie, jak i współpraca z ludźmi, konieczna jest umiejętność nawiązywania kontaktów, współdziałania z zespołem oraz podporządkowywania się narzuconym ścisłym instrukcjom.
Nie jest to praca monotonna, wymaga ciągłej uwagi i skupienia.
Monter jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo i zdrowie ludzi.

W tym zawodzie szczególnie ważna jest sumienność i dokładność, odpowiedzialność za podejmowane decyzje i szybkie tempo pracy przy usuwaniu awarii.

- Praca przeważnie 8 godzin na dobę w systemie zmianowym. W przypadkach awarii czas pracy może ulec przedłużeniu. Może to być praca sezonowa.
Praca zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na otwartej przestrzeni, w tunelach, kanałach, wykopach, na estakadach i innych konstrukcjach wsporczych. W różnej temperaturze i wilgotności powietrza, jak i na różnych wysokościach. Czasami konieczne jest dźwiganie i przenoszenie ciężkich elementów oraz pozostawanie często w niewygodnej i zmiennej pozycji.
- Można kontynuować naukę na kursie kwalifikacyjnym dla zawodu technik urządzeń sanitarnych.
Podobne umiejętności mogą być przydatne także w zawodzie technik gazownictwa.
Wskazane są dodatkowe kwalifikacje z zakresu spawania gazowego lub elektrycznego.
- Pracę można znaleźć w przedsiębiorstwach budowlanych, instalacyjnych, warsztatach rzemieślniczych, administracji obiektów budowlanych. Można prowadzić własną firmę instalacyjno-montażową.


OPERATOR OBRABIAREK SKRAWAJĄCYCH

Obraz

- Obsługuje obrabiarki konwencjonalne i sterowane numerycznie, przystosowane do obróbki elementów, polegającej na zdejmowaniu warstwy materiału w celu nadania im wymaganych kształtów, wymiarów i chropowatości powierzchni zgodnie z dokumentacją.
- Praca w zespole. Operator komunikuje się ze współpracownikami i przełożonym. Praca jest zróżnicowana. Operator powinien być sprawny manualnie.
- Praca 8 godzin dziennie w systemie zmianowym. W razie awarii konieczna będzie praca w nadgodzinach.

Praca w budynkach, w halach produkcyjnych, narażony na hałas powodowany przez maszyny, wibracje, brud (smary, odpady), w pozycji stojącej, często pochylonej.

W pracy przenosi się i mocuje ciężkie obrabiane przedmioty.
- Można kontynuować naukę na kursie kwalifikacyjnym dla zawodu technik mechanik.
Podobne umiejętności mogą być przydatne także w zawodach z grupy branżowej mechanicznej.
Wskazana umiejętność obsługi komputera.
- Pracę można znaleźć w przedsiębiorstwach produkcyjnych wykorzystujących obróbkę skrawaniem, zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn i urządzeń. Można prowadzić własną działalność gospodarczą.