Celem Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
W 2022 r. odbyło się wspólne czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza - w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.
Do ,,Narodowego Czytania co roku włącza się nasza biblioteka szkolna. Tak było i tym razem. W ramach akcji, we wrześniu tego roku, nauczyciele bibliotekarze przeprowadzili 30 lekcji bibliotecznych, na których odczytywane były fragmenty utworów polskich romantyków. Teksty te poddawane były analizie i interpretacji, co generowało wiedzę na temat omawianego dzieła.
Przedmiotowa akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa.
W 2016 r. w warszawskim Ogrodzie Saskim Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza. W 2017 r. lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W 2018 r. Narodowe Czytanie miało wyjątkowy charakter - w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, zachęcała do czytania Antologii Niepodległości - specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie - zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Lekturą Narodowego Czytania 2020 wybrana została Balladyna Juliusza Słowackiego. Podczas jubileuszowej, dziesiątej odsłony czytaliśmy Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.
Jesteśmy przekonani, że akcja ,,Narodowe Czytanie na trwałe wpisze się w polską kulturę. Gotowi jesteśmy do jej kontynuacji.

 

Bibliotekarze
Ewa Andrzejewska
Ewa Michalak